Updated IDW Signings for San Diego Comic-Con!

Tuesday, Jul 20th, 2010

This year, the IDW booth will be packed with a ton of creator signings! Swing by every day to get an autograph from one of Bloom County Vol 2 coverthese fan-favorites! 

Meet Bloom County's Berkeley Breathed, IDW's True Blood comics writers, the TRANFORMERS and GI JOE creative teams, and more! Get a full schedule after the jump, and make sure to keep checking back for updates, as more signings will be added and times are subject to change.

 

Wednesday

6 – 7 PM Bloom County -Berkeley Breathed

7 – 8 PM True Blood – David Tischman, Mariah Huehner, Joe Corroney

Thursday

The Last Unicorn #1 cover10 – 11 AM The Last Unicorn – Peter Beagle, Frank Stockton

11 AM – 12 PM Strange Science Fantasy – Scott Morse

11 AM – 12 PM Angora Napkin – Troy Little

12 PM - 1 PM Kill Shakespeare - Anthony Del Col, Conor McCreery, Andy Belanger

12 PM - 1PM True Blood - David Tischman, Mariah Huehner, Joe Corroney, J. Scott Campbell

1 – 2 PM We Will Bury You – Brea and Zane Grant

1:30 – 2:30 PM Yoe Books – Craig Yoe

2 – 3 PM Bloom County – Berkeley Breathed

2:30 – 3:30 PM Doctor Who – Kelly Yates and Tony Lee

3:00 - 4 PM - Classics Mutilated - Joe R. Lansdale

4:30 - 5:30 PM - Killing the Cobra - Mario Acevado

 


Friday

10 – 11 PM Portfolio Review Scott Dunbier True Blood #1 cover

11 AM – 12 PM True Blood – David Tischman, Mariah Huehner, Joe Corroney

11:30 AM – 12:30 PM King Tut – Alex Irvine, Chris Mitten, Ron Randall

12:30 - 1:30 PM Angel/Spike - Brian Lynch, Jenny Frison, Scott Tipton, David Tischman

12:30 – 1:30 PM Eternal Descent – Llexi Leon

1:30 - 2:30 PM TRANSFORMERS/GI JOE - Alex Irvine, Alex Milne, Larry Hama, Mike Costa, Merriell Hagan, Robert Atkins 

2:30 – 3:30 PM Bloom County – Berkeley Breathed

3 - 4 PM - Classics Mutilated - Joe R. Lansdale

4 – 5 PM Drink and Draw – Dave Johnson, Dan Panosian, Jeff Johnson, Brad Vancata

4:30 - 5:30 PM Star Trek - Mike Johnson, Tim Jones, Joe Corroney, Scott Tipton

5 – 6 PM Ghostbusters – Jim Beard, Josh Howard, Keith M. Dallas, Luis Antonio Delgado

5:30 - 6:30 PM Tiger Tea Party

 

 

Saturday

Mystery Society #1 cover

10:30 - 11:30 AM Kill Shakespeare - Anthony Del Col, Conor McCreery, Andy Belanger

11 – 12 PM Bloom County – Berkeley Breathed

1 – 2 PM Wire Hangers – Alan Robert

1:30 – 2:30 PM Tribes –Michael Geszel,

2:30 – 3:30 PM Bloom County – Berkeley Breathed

3 – 4 PM True Blood – David Tischman, Mariah Huehner

4 – 5 PM Mystery Society – Steven Niles, Fiona Staples

5 – 6 PM Drink and Draw – Dave Johnson, Dan Panosian, Jeff Johnson, Brad Vancata

5 – 6 PM Library of American Comics – Dean Mullaney

 

 

Sunday

10 - 11 AM Pantheon - Michael Chiklis, Marc Andreyko

12 – 1 PM Angora Napkin – Troy Little Doctor Who #13 SDCC exclusive cover

1 - 2 PM Kill Shakespeare - Anthony Del Col, Conor McCreery, Andy Belanger

1:30 – 2:30 PM Eternal Descent – Llexi Leon

2:30 – 3:30 PM Tribes –Michael Geszel,

3 – 4 PM Doctor Who - Kelly Yates and Tony Lee

 

 

 

Tags san diego comic con, berkeley breathed, dean mullaney, true blood, bloom county, peter beagle, scott morse, craig yoe, brea grant, drink and draw, ghostbusters, transformers, gi joe, star trek,

Preview of the month